Windsock – اهمیت و کار‌کرد بادگیر

جوراب بادگیر یا Windsock

Windsock برای شناسایی سرعت و جهت باد در منطقه‌ای که در آن قرار دارد استفاده می‌شود، گاهی اوقات برای اهداف تزئینی در مصارف خصوصی و یا عمومی استفاده می‌شود.
Windsock عمدتاً از دو قسمت به عنوان جنس میله و جوراب تشکیل شده است (جوراب به سادگی یک تکه پارچه است). جوراب در قسمت قطبی Windsock نصب شده یا آویزان می‌شود.

به عبارت ساده Windsock به سادگی یک قطعه بادکنکی است که برای اندازه گیری (اندازه گیری) سرعت و جهت هوا استفاده می‌شود.

تاریخچه:

در سال 100 پس از میلاد، مردم رومی از این جوراب بادی برای نشان دادن ارتش خود استفاده می‌کردند، در حالی که چینی‌ها و ژاپنی‌ها از این جوراب بادگیر برای اهداف موردی استفاده می‌کردند.

هدف برنامه مشترک:

جوراب‌های بادگیر معمولاً در مناطق کاربردی مانند صنایع شیمیایی، میادین نفت و گاز و اغلب فرودگاه‌ها استفاده می‌شوند. جوراب‌های بادی نارنجی رنگ معمولاً در بنادر یافت می‌شوند، جایی که از آن به عنوان شرح مسیر برای رانندگان و ملوانان کشتی استفاده می‌شود. Chemical Fields همچنین از این نوع بادگیرها برای تشخیص نشت گازها یا برخی اختلافات دیگر در سایت‌های کارخانه استفاده می‌کند.

انواع جوراب بادی:
انواع متداول Windsock در زیر توضیح داده شده است:

جوراب های بادگیر صنعتی:

جوراب‌های بادی نوع صنعتی، ابزاری برای تعیین جهت در ناحیه‌ای که برای مواد شیمیایی که مسئول آسیب‌های گیاهی، محیطی و همچنین زندگی انسان خطرناک هستند نصب و استفاده می‌شود. بادگیرهای طراحی شده صنعتی معمولاً بر اساس دستورالعمل ها یا طبق مقررات قوانین طراحی ارائه شده توسط OHSAS (اداره بهداشت و ایمنی شغلی) هستند.

بادگیر فرودگاهی:

به این نوع جوراب‌ها بادگیر هوانوردی می‌گویند. آنها همچنین برای اهداف مشابه (یعنی تعیین سرعت باد با نشانه گذاری جهت) استفاده می‌شوند. آنها معمولاً از نظر فنی به خلبان عملیات پرواز برای برخاستن و فرود ایمن و موفق از باند و به باند کمک می‌کنند. جنس جوراب مورد استفاده برای فرودگاه از جنس وینیل پارچه است که باعث می‌شود استحکام فوق‌العاده و دوام بالایی داشته باشد.

جوراب های بادی تزئینی:

دو نوع جوراب بادی به عنوان هدف فنی در زمینه‌های مربوطه استفاده می‌شود. می توان از آن برای جشن‌های رویداد یا مناسبت‌هایی استفاده کرد که قبلاً توسط ژاپن، چین استفاده می‌شد.

تعیین سرعت باد با کمک نمودارهای باد:

هر Windsock شامل چند نوار بر روی مواد جوراب در یک فاصله خاص با رنگ متناوب به همان اندازه متفاوت است. نوارهای بادگیر به عنوان گره نیز شناخته می شوند که ممکن است بین 3 تا 15 گره باشد.

راهنمای خواندن گره (Knots) با سرعت باد:

هر گره متوالی نشان‌دهنده افزایش سرعت باد است که به دلیل وزش باد در محیط یا میدان‌های خاص دور شده است.

اهمیت (Windsocks):

کمک های فنی به خلبان در عملیات فرودگاه:

جوراب‌های بادی نوع هوانوردی جزئیات مهمی مانند سرعت را ارائه می‌دهند که نقش اصلی را در عملیات فرود و برخاستن بازی می‌کند.

کارخانه های شیمیایی:

هدف اصلی Windsocks در این نوع میادین، تشخیص انتشار گازهای سمی است که شرایط و هنجارهای محیط را مختل می‌کند.

رنگ با راه راه: همانطور که قبلاً در این مقاله بحث شد، رنگ‌ها و نوارها (گره‌ها) نشان دهنده مقدار محاسبه سرعت باد است.

مرجع: WIKIskybrary.aerohollandaviation.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *