ایستگاه جدید تزریق گاز گچساران

شرح مختصری از پروژه:

کار این ایستگاه جمع آوری 980 میلیون فوت مکعب گاز ترش که 972 میلیون فوت مکعب آن از  مسیر صیانتی  فاز های 6 و 7 و‌ 8 به آغاجاری  استفاده می‌شود که در حوالی سایت NGL900 در (سیاه مکان) برای این سایت  انشعاب گرفته شده است.

8 میلیون فوت مکعب آن نیز  از سایت  NGL1200  به این ایستگاه میرسد این ایستگاه با استفاده از 5 دستگاه توربو کمپرسور گاز حاصله را  برای تزریق به میدان نفتی گچساران (دشت گز – دشت سپاس) آماده می‌کند.

  • گاز تزریقی برای میدان نفتی گچساران از یکی از انشعابات خط لوله 56 اینچ عسلویه – آغاجاری تامین خواهد شد که این انشعاب در نزدیکی NGL900  می‌باشد. واحد جدید ایستگاه کمپرسور به منظور تامین فشار تزریقی چاه‌های گچساران در نزدیکی واحد NGL1200 قرار می‌گیرد.
  • به منظور تزریق گاز اسیدی تولید شده بوسیله واحد NGL1200، کمپرسور گاز اسیدی در محدوده مرزی ایستگاه جدید کمپرسور گاز گچساران قرار گرفته است.
  • فشار گاز اسیدی با ظرفیت 8MMSCFD در ایستگاه تقویت فشار گاز 64BAR افزایش یافته و با گاز خط لوله 56 اینچ عسلویه – آغاجاری با ظرفیت 872MMSCFD مخلوط شده و فشار مخلوط آنها در ایستگاه تقویت فشار گاز تا 163BAR افزایش می‌یابد.

اهداف پروژه:

  • احداث یک دستگاه تقویت فشار قوی در حوالی کارخانه گاز و گازمایع 1200 جهت تزریق گازهای پارس جنوبی و گازهای اسیدی NGL1200 به میدان نفتی گچساران
  • احداث یک خط لوله 26 اینچ از محل انشعاب از خط لوله سراسری پنجم در حوالی کارخانه گاز و گازمایع 900 تا ایستگاه جدید تزریق گاز گچساران جهت انتقال گازهای پارس جنوبی به این ایستگاه، این خط در کیلومتر 22-24 به خط لوله 26 اینچ موجود متصل و گاز را به ایستگاه جدید انتقال خواهد داد.
  • احداث یک خط لوله 6 اینچ جهت انتقال گازهای اسیدی از کارخانه NGL1200 تا ایستگاه جدید تزریق گاز گچساران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *